دانش آموز، معلم و دیگر هیچ (2)

دوماه پیش کسر را تدریس کردم و به این خاطر هم که تمرین و تکراری شود هر هفته یک جلسه به فصل قبل اختصاص می دهم تا مطالب تمرین و تکرار شوند و دانش آموزان یاد بگیرند، بجز فصل یک مابقی فصل های خوانده شده به این شکل تدریس شدند، تا با تمرین و تکرار دانش آموزان حداکثر یاد گیری را داشته باشند و در همه دروس همه مطالب حداقل ده بار بصورت مستقیم و بیشتر از 20 بار هم بصورت غیر مستقیم یاد آوری یا پرسش و… می شوند، تا تمرین و تکرار صورت گرفته باشد.

همه چیز از یک ماه پیش شروع شد، از یک سوال و یک دانش آموز! یک سوال که جوابش دو کلمه بود، آن زمان کلاس 33 نفر بود و 34 نفره نشده بودیم، علاوه بر تکرار خودم، از دانش آموز سوال را پرسیدم و ندانست و برای اینکه بصورت غیر مستقیم از دانش آموزان یاد بگیرد، از 10 نفر پرسیدم و بیشترشان جواب دادند، برای بار دوم از دانش آموز پرسیدم، نتوانست پاسخ بدهد، دوباره از 10 نفر پرسیدم و باز نتوانست، به دانش آموز گفتم که از روی کتاب بخواند و جواب سوال را بدهد و خواند و دوباره از چند نفر پرسیدم، دوباره از همان دانش آموز پرسیدم و متاسفانه…

هفته بعد باز نتوانست پاسخ سوال را بدهد، چندتاه ستاره داشت (تابلو تشویق) بهش گفتم تا بیاد و یکی از ستاره ها از تابلو بردارد و سطل زباله بندازد. این عمل یکمی تحریکش کرد. ولی متاسفانه هر روز یک نفر به تعداد این افراد اضافه می شود همین امروز از دانش آموزی که جلسه قبل می دانست کسر به چه چیزی می گویند، پرسیدم کسر چیست و جوری خشکش زد که گویی برای اولین بار با کسر آشنا می شود.دو مورد از دانش آموزان بخاطر تبلت، یکی بخاطر تولد خواهر زاده، یکی بخاطر سگ بازی، یکی بخاطر… .

هر روز که وارد کلاس می شوم دعا می کنم که دانش آموزی به لیست این دانش آموزها اضافه نشود. این چند ماه تاوان ندانم کاری والدین را با آرامش زندگیم پرداخت کرده ام. حداقل کمکی به فرایند آموزش فرزندتان نمی کنید، مانع هم نشوید.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ
برای نوشتن دیدگاه، وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید.
10 نظرات
 1. دریا- گاه نوشته های من می گوید

  سلام چقدر آپ کردید
  من چند بار سر زدم سایت مشکل داشت برام باز نکرد

  1. مهدی می گوید

   سلام
   بعضی وقت ها پست زیاد می نویسم، برای اینکه زیاد نباشه برای زمان آینده تنظیم می کنم، ممکنه بعضی زمان ها هم پست تنظیم شده با پست اون روز یکجا تو وبلاگ قرار بگیرن به اون خاطر مطالب زیاد می شند.

 2. دریا- گاه نوشته های من می گوید

  منم همین مشکل را با شاگردهای هنرستان دارم هروز یه تنبل به تنبل ها اضافه میشه

  1. مهدی می گوید

   تو این چندماه که بررسی کردم بیشترین عامل تو دانش آموزهای من فقط مربوط به خانواده و جامعه بوده.
   یکی تبلت، یکی گوشی، یکی حیوون بازی، یکی بخاطر والدین معتاد و…

 3. دختریم ... می گوید

  واقعا موندم چی بگم …
  خانواده تو فرایند یادگیری بچه ها بیشتر از یه معلم نقش داره اما متاسفانه نقش خودشون رو خیلی کم رنگ کردن و یا حتی بیشتر تخریب میکنن تا درست کردن ! و همیشه همه چی به گردن معلمه !!
  برای همینه که از معلم شدن وحشت دارم …

  1. مهدی می گوید

   وحشت چرا!! الان بعضی از والدین می گن درس نخوند مشکلی نیست فقط مدرسه باشه تا بیرون از مدرسه کار احمقانه ای نکنه.

   1. دختریم ... می گوید

    خواهرزاده ی خودم وقتی از مدرسه میاد و اتفاق های روزش و برخورد معلمش رو توصیف میکنه کاملا مشخصه که اعصاب معلمشون رو پودر می کنن! از طرفیم از نوشته هاتون کاملا مشخصه که کلا همه ی وقتتون رو برای دانش آموزاتون میذارین و دنبال راه هایی برای بهبود وضعیتشون هستین که این یعنی مسئولیتی که همیشه باید حواستون بهش باشه … که خب سخته … از طرفی گاهی یاد نگرفتن ها خودش یکمی ناراحت کننده است …
    اما راجب این که مدرسه برن و درس نخونن و کار احماقانه نکنن بازم میگم این فکر اصن درست نیست و بازم عواقبش پای خانوادست…

    1. مهدی می گوید

     بله بله، امان از این یاد نگرفتن ها، می ترسم بعد عید ریست بشند و… ??

 4. رزصورتی می گوید

  چقدر دردناک
  هیچی بدتر از یه پدر و مادر بی مسئولیت و بی خیال نیست
  باید یه نهادی باشه که برلی این بی مسئولتی ادب شون کنه
  اگه مثل بعضی کشورهای خارجی بچه ها رو ازشون می گرفتن
  اون وقت شاید تبعات کارهاشون و می فهمیدن

  1. مهدی می گوید

   اره اینجوری جریمه بشند عالی میشه