با کلاس شلوغ چه کنیم؟ (قسمت اول)

بی شک، کم شدن مشکلات انضباطی به داشتن آموزش اثر بخش تری می انجامد. لازم نیست که همه ی دانش آموزان کلاس رفتار ناهنجاری داشته باشند. سه یا چهار دانش آموز و یا حتی یک نفر می تواند فرایند یادگیری را چنان مختل کند که حتی دانش آموزان خوب نیز نتوانند از کلاس استفاده کنند. در زیر پیشنهادهایی برای رفع این مشکل مطرح کرده ام که بخش بسیار کوتاهی از کتاب ” الفبای مدیریت کلاس درس، نوشته ی روبرت تی. تابر و با ترجمه ی روان و خوب دکتر محمد رضا سر کار آرانی است. پیشنهاد های زیر در صورتی که به طور منظم و با قاعده و آگاهانه به کار گرفته شوند، مدیریت کلاس درس را بهبود خواهد بخشید.

کلاس شلوغ

عمل کنید، تنها واکنش نشان ندهید: عمل کردن مسلط بودن است و واکنش نشان دادن یعنی تسلط عوامل و شرایط را پذیرفتن. بنابراین پیش از آغاز مدرسه به برنامه ریزی فنون بر قراری انضباط بپردازید، همان گونه که برای فنون تدریس و ترتیب مواد درسی برنامه ریزی می کنید نه این که صبر کنید مشکلی پیش بیاید و شما در آن زمان به دنبال وضع قانونی باشید که دیگر چنین مشکلی پیش نیاید.

مسئولیت ها را واگذار کنید: دانش آموزان در قبال رفتارشان هر چه بیش تر احساس مسئولیت کنند، نیاز کم تری به اعمال مدیریت از سوی معلم خواهند داشت. بر حسب توانایی دانش آموز از مسئولیت های ساده شروع کنید تا دانش آموز حتما از عهده ی عمل به مسئولیت بر آید تا مشکلات بعدی را به دنبال نداشته باشد.

عقب بایستید و به دیگران فرصت بدهید: هنگامی که دانش آموزی به سوالی پاسخ می دهد و یا هر مطلب دیگری را بیان می کند به او نزدیک نشوید، به طوری که گفتگو دو نفره شود، زیرا در صورتی که دانش آموزان دیگر صدای صحبت شما را نشنوند احساس می کنند کنار گذاشته شده اند واین بی نظمی به همراه دارد.

آرام، خونسرد و حرفه ای برخورد کنید: حتی یک بچه ی بی ادب مستحق احترام است. از فریاد زدن، با حرکت انگشت تهدید کردن، نگاه های تهدید آمیز و غیره اجتناب کنید. اجرای برنامه ی انضباطی با خونسردی، دانش آموز را متوجه ارتباط رفتارش با نتیجه ی منطقی ناشی از آن می کند. در ضمن رفتار شما هنگام تأدیب دانش آموزان برای آن ها الگو است.

به دانش آموزان توجه کنید و تلاش کنید تا این توجه رانشان دهید: سلام و احوال پرسی با دانش آموز در نظر گرفتن رفتار های خوب آن ها و بیان تشکر از آن ها در مواقع گوناگون مانند زمانی که برای شما کاری انجام می دهند و یا نتیجه ی خوبی در امتحانات بدست آورده اند.

ارسال یک پاسخ
برای نوشتن دیدگاه، وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید.